کاسپینمعرفی ماروش تولید در کاسپین

فرایند خط تولید شرکت کاسپین

فرآیند تولید محصولات در خط تولید کاسپین شامل چهار ایستگاه کاری اصلی می‏ باشد که طبق توالی مشخص شده کار می‏ کنند. ایستگاه‏ هایکاری اصلی شامل مکانیک، سیم کشی، کنترل کیفیت و بسته بندی نهایی محصول هستند که تابلوها و جعبه‏ های ریویزیون باید این فرآیندها را کامل طی ‏نمایند. البته ایستگاه‏ های دیگر نظیر آماده سازی سیم و الکترونیک نیز سایر بردها و محصولات نیمه ساخته که باید روی محصولات اصلی مونتاژ شوند را تولید می‏ کنند. شکل زیر توالی تولید تابلوها و جعبه ریویزیون را در خط تولید نشان می‏ دهد:

 

 همانگونه که در شکل مشخص شده است چهار ایستگاه اصلی به رنگ بنفش تفکیک شده است. جریان‏ های سبز نشان دهنده توالی عملیات بین ایستگاه‏ های اصلی می ‏باشد. البته جریان کاری محصولات نیمه ساخته به رنگ زرد نشان داده شده است و خطوط قرمز نیز برای دوباره‏ کاری‏ها یا اصلاح محصولات می‏ باشند.

بعد از دریافت ست مواد اولیه در ایستگاه مکانیک، فرآیندهای سوراخکاری سینی، نصب داکت و اسپیسر و سایر المان‏ها از قبیل ترانس، کنتاکتور، درپوش و ... طبق نقشه هر محصول صورت می‏ گیرد. نقشه مکانیک تابلو برای هر محصول توسط نرم افزار اتوکد تهیه شده و در اختیار پرسنل ایستگاه قرار می ‏گیرد. سپس بارکد محصول بر اساس نام محصول، شماره برنامه و سایر پارامترها روی سینی زده شده و  بعد از کنترل کیفیت محصولات مکانیک شده و طبق استاندارد تعریف شده، محصولات سیم کشی می‏ شوند. فرآیند سیم کشی نیز طبق روند مشخص و بر اساس لیست مواد مصرفی، ورودی و خروجی هر سیم، اندازه و رنگ مشخص سیم‏ ها صورت می‏ گیرد. در ایستگاه سیم کشی، بردهای تولید شده توسط ایستگاه مکانیک نیز مونتاژ می‏ شوند. البته فرآیند تولید هر برد متفاوت می‏باشد اما تست صحت عملکرد توسط دستگاه‏های تست صورت می‏ گیرد و سپس روی تابلوی در حال تولید مونتاژ می‏ گردد. در ایستگاه آماده سازی نیز سایر محصولات نیمه ساخته برای مصرف سایر ایستگاه‏ های تولید می‏ شوند.

در خصوص محصولات سفارشی که بر اساس نیاز مشتری دارای تغییراتی نسبت به محصولات روتین هستند، در ایستگاه سیم کشی این تغییرات اعمال شده و طبق بارکد ثبت شده در سیستم و نوع درخواست مشتری فرآیند تست آنها انجام می‏ گردد. مواد مصرفی و پروسه کاری (سیم کشی و تست) این محصولات مقداری متفاوت هست و به همین دلیل سایت جداگانه برای آنها در نظر گرفته شده است.

بعد از بررسی و کنترل کیفیت محصولات سیم کشی شده، محصولات برای تست نهایی به ایستگاه کنترل کیفیت نهایی انتقال داده می‏ شوند. همزمان جعبه ریوزیون تابلو که فرآیند مشابه با تابلو را دارد نیز به ایستگاه کنترل کیفیت نهایی و سایت مربوطه انتقال داده شده تا به همراه تابلو تست نهایی شود. در این مرحله تست اولیه و تست اصلی صورت می‏گیرد که هم از لحاظ ظاهری و استحکامی و هم از لحاظ عملکردی تابلو، کلیه فرآیندهای صورت گرفته در ایستگاه‏های قبلی، محصولات بررسی شده و در صورت مشاهده مغایرت هر چند جزئی از استانداردهای تعریف شده، اصلاحات مورد نیاز روی محصول صورت گرفته و مجدداً طبق چک لیست و رویه تعیین شده تابلو تست می‏ گردد. کنترل کیفیت چند لایه محصولات هم تابلو و هم جعبه ریوزیون باعث می‏شود تا درصد خرابی محصولات به صفر نزدیک شود. بصورت کلی فرآیند تست شامل بررسی صحت مقادیر (مثلاً مقدار جریان‏های نامی)، بررسی لیبل‏ها، کنترل مکانیکی تابلوها، کنترل استحکام سیم کشی، ولتاژگیری، تست اولیه و تست نهایی می‏ باشد. البته تست بردها هم توسط ایستگاه الکترونیک و هم در این ایستگاه بعد از مونتاژ روی تابلو صورت می‏ گیرد. همچنین برای کنترل کیفیت، نقشه سیم کشی تابلوها در اختیار پرسنل ایستگاه تست باید قرار ‏گیرد.

بعد از تست نهایی و کنترل کیفی چند مرحله ‏ای و اطمینان کامل از صحت عملکرد فنی محصولات، بسته بندی آنها صورت می‏ گیرد. در این مرحله مجدداً تابلو بررسی شده تا سایر متعلقات و موارد مورد نیاز در محصولات طبق استانداردها رعایت شده باشند. همچنین بعد از اتمام فرآیند بسته بندی و قرار دادن سینی داخل جعبه و بستن آنها در کارتن پلاست، بارکد تابلو مجدداً طبق بارکد تهیه شده در ایستگاه مکانیک زده می‏ شود. این بارکد برای ردیابی محصول در حین فرآیند تولید، فروش تابلو و همچنین برای تسهیل خدمات و پشتیبانی تابلو زده می‏شود. سپس محصولات تولید شده رسید خورده و به انبار دلیوری یا فروش منتقل شده تا به مشتری تحویل داده شوند.

سیستم برنامه ریزی تولید بر اساس سفارشات روتین و خاص صورت می‏ گیرد و بصورت دوره ‏ای به کلیه ایستگاه‏های کاری و انبار (طبق دو جدول جداگانه) داده می‏ شود و بصورت مداوم وضعیت پیشرفت برنامه پیگیری شده تا میزان انحراف تولید از برنامه به حداقل برسد و محصولات با بهترین کیفیت و در اسرع وقت حتی زودتر از زمان موعد، تحویل مشتریان گردد.

جوملا فارسی